fbpx

Wizerunek Panny młodej w wydaniu projektantów Haute Couture

Jeśli interesujesz się modą, na pewno zauważyłaś, że w ramach światowych Fashion Weeków istnieje tradycja – zwykle pokazy wielkich projektantów zamykają kreacje ślubne. Mogą to być zarówno proste i lakoniczne suknie, jak i te najbardziej fantazyjne dzieła haute couture. Spróbujmy na przykładzie poszczególnych stylizacji przeanalizować podejście najsłynniejszych projektantów do mody ślubnej.

Panna młoda Chanel Karla Lagerfelda
W latach 90. projektant przedstawiał na wybiegach różne wizje Panny młodej – od ascetycznych i skromnych szat, przypominających ubrania zakonnic, do najbardziej uwodzicielskich kreacji. Jedno pozostawało niezmienne – miłość projektanta do lejących satynowych tkanin i piór. Claudia Schiffer zamknęła pokaz jesień/zima 1991 w skromnej, ale dość eleganckiej sukience, której pasek był ozdobiony masywnym krzyżem z perłami. Wizerunek “pobożnej” Panny młodej uzupełniał ozdobny wianek jako symbol czystości. W kolejnej jesiennej kolekcji Claudia pojawiła się w bardziej „odważnej” stylizacji – tweedowej sukience (jeden z kodów DNA marki) z obszernym dołem i wyraźnym dekoltem. Oczywiście Lagerfeld nie ograniczał się tylko do tradycyjnej białej sukni: jego Panny młode były ubierane również w spodnie, garnitury, stroje kąpielowe i buntownicze stylizacje w stylu punk.

Panna młoda Jeana Paula Gaultiera
Ślubne looki na pokazach Jeana Paula Gaultiera zawsze przyciągały szczególną uwagę. Gaultier przyznaje, że należy do pokolenia, które sprzeciwiało się małżeństwu i tradycyjnym zasadom społecznym, dlatego do prezentacji sukien ślubnych podchodził zawsze z ironią. Suknie ślubne Gaultiera są często wykonane z przezroczystych, lejących się tkanin, a jego mistrzowskie eleganckie kroje zawsze pięknie podkreślają kobiecą figurę. Na szczególną uwagę zasługują welony: przedstawienie tego atrybutu ślubnego przez projektanta zawsze wiąże się z prawdziwym widowiskiem. Tak więc na pokazie jesień/zima 2008 głowę Panny młodej zdobiła futurystyczna konstrukcja w postaci sztywnej ramy, przypominającej model 3D, a w 2015 zamiast zwykłego welonu modelka miała na sobie coś, co przypominało kapelusz pszczelarski. A podczas pokazu jesień/zima 2017 Panna młoda pojawiła się na wybiegu siedząc na trójkołowym rowerze spacerowym. Jej welon tym razem pełnił funkcję całkowicie użytkową – dosłownie stał się częścią rowerową.

Panna młoda Dior Johna Galliano
Pod kierownictwem kreatywnego Johna Galliano każdy pokaz Diora zamieniał się w przedstawienie teatralne. Na szczególną uwagę zasługują ślubne kreacje: Panna młoda Galliano jest zawsze poza kanonem, jest pogodna i wyrazista, ponieważ dla projektanta wysoka moda wiąże się przede wszystkim z zabawą. Na przykład podczas pokazu Dior w 2000 roku stworzył prawdziwe mroczne i ekstrawaganckie widowisko: jesienna kolekcja była poświęcona ślubowi w piekle – stylizacje, które wydawały się pochodzić z obrazów Otto Dixa, zgilotynowana Maria Antonina, gotycka para młoda w wiktoriańskim stylu. A w kolekcji jesień/zima 2004 stylizacje ślubne były podobne do cesarskich strojów: modelki błyszczały na wybiegu w ekscentrycznych bufiastych i bogato zdobionych kreacjach. Każdy pokaz dla Galliano to zabawa z fakturą, formą i kolorem.

Panna młoda Yves Saint Laurenta
Suknia ślubna w wydaniu tego słynnego projektanta to szlachetność i wyrafinowana klasyka, lekkie jedwabne spódnice oraz przezroczyste welony, często wykonane z cienkiego, lejącego się tiulu. Od lat niemal każdy ślubny look YSL był dopełniony delikatnym bukietem w rękach modelek. Na pokazie Yves Saint Laurent w 1999 odważna stylizacja ślubna składała się z dużych róż, które świetnie dopełniały leciutki różowy tren. Warto zaznaczyć, że to nie była najbardziej rewolucyjna kreacja YSL: na pokazie w 2002 roku modelka pojawiła się w zabawnej kultowej sukience “kokon” z 1965 roku, przypominającej rosyjską matrioszkę. Weszła do historii jako jedna z najbardziej rewolucyjnych i kontrowersyjnych sukien ślubnych.

Panna młoda Alexandra McQueena
Suknia ślubna od Alexandra McQueena to obfitość piór, draperii, koronek i oczywiście bogatej brytyjskiej historii – projektant uwielbiał bawić się odniesieniami do przeszłości. Na przykład kolekcja „Widows of Culloden” McQueena była inspirowana bitwą pod Culloden. Ta kolekcja w 2006 poświęcona była szkockim wdowom, których mężowie zginęli w bitwie, a wśród tematycznych strojów pojawiła się również kreacja ślubna: dopasowana suknia wykonana u góry z cienkiej prześwitującej koronki i z majestatycznym dołem z falbanami. Fantazyjna suknia została uzupełniona welonem owiniętym wokół głowy modelki. Obszerną konstrukcja utrzymywała się na głowie dzięki nakryciu w postaci rogów jelenia. A kolekcja jesień/zima 2009 odzwierciedlała największy problem współczesności – konsumpcjonizm. Suknie ślubne były szyte ręcznie z kaczych piór.

Panna młoda Christiana Lacroix
Zamiłowanie projektanta do ciekawych faktur, zdobień, satynowych tkanin i motywów religijnych odzwierciedla się w jego kolekcjach. Na przykład w 2009 projektant zainspirował się posągiem Maryi Matki Nadziei w Bazylice de Macarena w Sewilli. Stworzył kreację ślubną, którą ozdobił kwiatami, złotym haftem i koronką. Dopełnił ten majestatyczny look obszernym nakryciem głowy ze złoceniami. Oczywiście Lacroix nie ogranicza się tylko do tradycyjnie białego koloru, paleta kolorystyczna występująca w jego kolekcjach ślubnych jest znacznie szersza: pojawiają się w niej kremowe, złote, bladoróżowe i nawet krwistoczerwone barwy.

Panna młoda Off-White Virgila Abloha
Innowator Virgil Abloh preferuje bardzo nietypowe podejście do mody, w tym tej ślubnej: na przykład uwielbia łączyć klasyczną suknię ślubną z lookami streetwearowymi. Na wybiegu Off-White wiosna/lato 2019 dominowały neony i olśniewająca biel – wyraźne odniesienia projektanta do tenisa. W ramach tej kolekcji przedstawił nowoczesny wizerunek Panny młodej, łącząc sportową koszulkę z puszystą spódnicą. Do podobnej estetyki powraca też w sezonie jesień/zima 2020: “hybrydowa” stylizacja ślubna składała się ze sportowej kurtki, która została połączona z obszernym tiulowym dołem. Tak więc Virgil Abloh pokazał, że kreacja ślubna może być nie tylko piękna, ale także wygodna 🙂

Wszystkie powyższe obrazki nie są naszą własnością. Źródło: Pinterest

Zrób bezpłatną Rezerwację Online

Wybierz termin który Ci najbardziej pasuje i zarezerwuj wizytę w TesoroSi


0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop

    Atelier Tesorosi

    Zachęcamy do rezerwacji terminu
    spotkania telefonicznie lub internetowo

    Wrocław, ul.Piłsudskiego 50
    +48 799 036 079


    W celu współpracy

    Poniedziałek - Piątek 10.00 - 19.00
    Sobota 09.00 - 14.00

    Używamy plików cookie w dwóch celach: aby korzystanie z Atelier Tesorosi było jak najwygodniejsze oraz aby reklamy Atelier Tesorosi wyświetlane w innych witrynach były dla Ciebie odpowiednie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie — dowiedz się więcej - Polityka prywatności

    AKCEPTUJĘ